Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... inregistrare tardiva de nastere complicata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

inregistrare tardiva de nastere complicata

Doresc sa ajut un tata disperat care are in ingrijire un copil de 3 ani care nici la momentul acesta nu are certificat de nastere. Tatal si mama copilului nu au fost casatoriti niciodata, mama l-a abandonat in grija tatalui, ea recasatorindu-se in alta localitate. In prezent are alti copii din nou mariaj soarta primului nascut fiindu-i indiferenta. Tatal doreste sa faca inregistrare tardiva de nastere insa mama nu vrea sa colaboreze pe ceea ce inseamna procurarea actului constatator al nasteri. Din informatiile obtinute la maternitate actul constatator al nasterii se da doar mamei sau la solicitarea instantei. Femeia e de rea credinta, motiv pentru care in prezent nu intrezarim nicio solutie. Eu i-am sugerat tatalui sa deschida in numele copilului o actiune de stabilire a filiatiei fata de mama, in felul acesta instanta va solicita actul constatator al nasterii. Considerati ca e corect sau aveti alte sugestii? Asteptam cu interes sfaturile dvs.
Domnule Preşedinte,
Subsemnatul _________, domiciliat în _________, în calitate de reclamant, chem în judecată pe _________, domiciliat în _________, în calitate de pârât, pentru ca prin hotărârea ce o veţi pronunţa să dispuneţi
Înregistrarea tardivă a naşterii
minorului _________, născut la data de _________, în localitatea _________, fiul lui _________ şi al _________, în registrul de născuţi vii pe anul _________
De asemenea, vă solicit să dispuneţi întocmirea actului de naştere al minorului.
Motivele acţiunii sunt următoarele:
Motivele de fapt: _________
Temeiul de drept: Îmi întemeiez acţiunea pe dispoziţiile art. 21 din Legea nr. 119/1997 şi ale art. 23 alin. (2) din Decretul nr. 31/1954.
Probe: În dovedirea acţiunii, solicit încuviinţarea probelor cu _________, pe aspectul _________
Anexez, în copie certificată, următoarele înscrisuri: _________

Semnătura,
____________

Domnului Preşedinte al Judecătoriei _______________

Model de actiune aveti mai sus.
Ati gandit foarte bine!
Da, dar domiciliul mamei difera de cel al copilului. Actiunea in stabilirea filiatiei fata de mama se introduce la instanta de la domiciliul paratei, in timp ce inregistrarea tardiva la instanta de la domicilul copilului. Si inregistrarea tardiva cine o promoveaza? O poate face si tatal biologic? Repet, mama nu vea sa colaboreze sub nicio forma.
Ambele actiuni sunt de competenta judecatoriei in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul .
Art 21 din Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civila indica expres instanta la care se indreapta cererile de inregistrare tardiva a nasterii

(2) Acţiunea se introduce la judecătoria în a cărei rază teritorială are domiciliul persoana interesata...
romascanu, moderator